Trakya'da Buruk 19 Mayıs Kutlaması

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde sadece Atatürk Anıtına çelenk konulan törenlerle kutlandı.

Trakya'da Buruk 19 Mayıs Kutlaması

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde sadece Atatürk Anıtına çelenk konulan törenlerle kutlandı.

Trakya'da Buruk 19 Mayıs Kutlaması
19 Mayıs 2014 - 12:52 - Güncelleme: 09 Eylül 2018 - 14:52

19 MAYIS Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde sadece Atatürk anıtına çelenk konulan törenlerle kutlandı. Programlarda yer alan bando takımı eşliğinde yürüyüş ve diğer etkinlikler ise Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle iptal edildi.

 

Edirne'deki anma törenleri Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle sadece Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Programında yer alan bando takımı eşliğindeki yürüyüş ise iptal edildi. Atatürk Anıtı'ndaki törende Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak, anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşan Ocak, Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen faciada hayatını kaybeden madencilerin acısını derinden hissedildiğini ifade ederek, 'Milletimizi derinden sarsmış böyle faciaların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Milletçe üzüldüğümüz elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve kederli yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletçe birlik olma, tek yürek olma zamanıdır. Milletimizin başı sağ olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Aziz milletimizin Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, saygılar sunuyorum dedi.

 

Edirne Valisi Hasan Duruer ve Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan'ın katılmadığı törenlere kurum müdürleri ile öğrenciler katıldı. Sabah 10.00'da başlayan tören yarım saat sonra sona erdi.

 

KIRKLARELİ'NDEKİ SADE TÖREN

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle Kırklareli'nde de buruk bir şekilde kutlandı. Öğrencilerin üzerlerinde Türk Bayraklı tişörtleriyle katıldı tören vilayet meydanındaki Atatürk anıtında yapıldı. Buradaki programa Kırklareli Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Tamer Akgündüz, Kırklareli Tarım İl Müdürü Hakan Keçici, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Akgündüz, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Resmi törenin ardından CHP'liler Atatürk anıtına çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu.

 

TEKİRDAĞ'DAKİ TÖREN

 

Tekirdağ'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cengiz Mete, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Pabalıyık, Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Kambur, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Tekirdağ Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cengiz Mete'nin çelenk sunulması ile başlarken saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

 

CHP İL BAŞKANINDAN TEPKİ

 

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Palabıyık, resmi törenin ardından Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya'nın programa katılmamasına tepki göstererek, 'İki Bayramdır görüyorsunuz maalesef protokolde sayın valimiz ve Tugay komutanımız yok. Sunumu Spor Müdürlüğü yapıyor. Tamam, olağandır genelge doğrultusunda böyledir. Ama hiç değilse protokolün bu merasime katılması gerektiğinin düşüncesindeyim. Bu yapılanlar bana göre yanlıştır. Bu Cumhuriyet ile ilgili düşünceleri farklı olan insanların ortaya koyduğu tavırdırö dedi.

 

Çorlu'DAKİ TÖRENLER

 

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'ndeki kutlama programı da Omurtak Caddesi üzerindeki Atatürk Anıtı'na yapıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Feridun Demirel'in anıta çelenk koyduğu programa Çorlu Kaymakamı Hulusi Doğan, 5'nci Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Çorlu Belediye Başkan vekili Fatma Gürel, öğrenciler ve öğretmenler katıldığı Tekirdağ haber son dakika gelişmeleri arasında yer aldı.

 

ÇELENGE İZİN YOK

 

CHP üyeleri resmi programın ardından Atatürk anıtına çiçek bıraktı. Çelenk koyabilmek için resmi kurumlardan izin alamadıklarını ifade eden CHP Çorlu İlçe Başkanı Adnan Kum, 'Çelenk sunmak için resmi olarak birçok kez yazılı müracaat etmemize rağmen bize olumsuz cevap verildi. Bizde çelenk yerine çiçek bıraktık dedi.

Bu haber 2210 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekirdağ 7 Günlük Hava Durumu Tahminleri Kasım 2020 Haberi
Tekirdağ 7 Günlük Hava Durumu Tahminleri Kasım 2020 Haberi
Tekirdağ Hava Durumu 7 Günlük Kasım 2020 Kar Yağışı Tahminleri
Tekirdağ Hava Durumu 7 Günlük Kasım 2020 Kar Yağışı...